середу, 23 березня 2011 р.

Слон - одна з найрозумніших тварин

Слони здатні демонструвати розумові здібності, які характерні для людей, дельфінів і шимпанзе. Вони можуть у буквальному сенсі запропонувати «хобот допомоги», як це роблять люди, коли пропонують руку допомоги. Це з'ясувалося в результаті нових досліджень, проведених вченими Кембриджського університету.

Слони стали учасниками серії експериментів, спрямованих на те, щоб з'ясувати, наскільки ці величезні тварини здатні співпрацювати і розуміти при цьому, що вони роблять. Раніше об'єктами подібних досліджень ставали виключно примати, які за рівнем розумового розвитку вважаються найбільш близькими «родичами» людей.

В ході одного з експериментів 12 слонів у тайському зоопарку повинні були спільними зусиллями здобути для кожного по відру кукурудзи. Воно опускалося за допомогою нескладного механізму: для цього потрібно було тягнути канат одночасно за два кінці. У разі якщо слони тягнули лише за один кінець каната, він зісковзував і тварини залишалися без їжі.

«Співпраця в тваринному світі сама по собі цілком поширена: багато представників тваринного світу, від бджіл до левів, взаємодіють в тій чи іншій мірі. Питання в тому, наскільки ця співпраця «осмислена», - каже психолог Джошуа Плотник. - «Для більшості видів спільні зусилля не вимагають розпізнавання і є похідними інстинкти».

Спочатку слони тягнули за канат самостійно. Потім їм дали можливість дістати відро удвох з партнером, і ті досить швидко навчилися координувати свої дії. За словами дослідників, слони чекали біля свого кінця каната до 45 секунд, поки інша тварина підійде і скубне з іншого боку.

Також з'ясувалося, що соціальна поведінка слонів характеризується гнучкістю: одна 5-річна слониха не чекала, поки до іншого кінця каната підійде партнер, а наступала на обидва кінці, змушуючи партнера самому опустити відро. 18-річний слон, на відміну від інших родичів, не підходив першим до свого кінця каната, а чекав, щоб зі свого боку канат спочатку взяв хоботом партнер.

Результати експериментів були опубліковані у виданні «Наукові записки Національної академії наук» (Proceedings of the National Academy of Sciences) від 7 березня.

За матеріалами http://iscience.ru

0 коммент.:

Дописати коментар